Read Time: 7 minutes
Actually, someone from IIM A wrote a phd thesis on your last question. You can check the article here - https://www.researchgate.net/publication/233676293_Buying_less_more_often_An_evaluation_of_sachet_marketing_strategy_in_an_emerging_market
The per unit price (per ml price) in a shampoo sachet is always cheaper than the per unit price in a shampoo bottle because of low cost in production & easy transportation.
b'coz it costs extra for special packaging and also for the transportation like less quantity is transported in form of bottles compared to sachets
People who could buy the bottle will not prefer to take the effort of opening the sachets every time.
Sachet has low qulaity Compared to bottled ones.
Actually, someone from IIM A wrote a phd thesis on your last question. You can check the article here - https://www.researchgate.net/publication/233676293_Buying_less_more_often_An_evaluation_of_sachet_marketing_strategy_in_an_emerging_market
The per unit price (per ml price) in a shampoo sachet is always cheaper than the per unit price in a shampoo bottle because of low cost in production & easy transportation.
b'coz it costs extra for special packaging and also for the transportation like less quantity is transported in form of bottles compared to sachets
People who could buy the bottle will not prefer to take the effort of opening the sachets every time.
Sachet has low qulaity Compared to bottled ones.