Discussion about this post

User's avatar
Bonny Singh's avatar

Actually, someone from IIM A wrote a phd thesis on your last question. You can check the article here - https://www.researchgate.net/publication/233676293_Buying_less_more_often_An_evaluation_of_sachet_marketing_strategy_in_an_emerging_market

Expand full comment
Harshit Goyal's avatar

The per unit price (per ml price) in a shampoo sachet is always cheaper than the per unit price in a shampoo bottle because of low cost in production & easy transportation.

Expand full comment
3 more comments...

No posts